Siulzen

-The Nobodies-
  • Content count

    1408
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

750 Very Good

About Siulzen

  • Rank
    Sorcerer
  • Birthday 02/19/88

Contact Methods

  • Website URL http://
  • ICQ 0

Profile Information

  • Gender Male
  • Location Puerto Rico
  1. Puerto Ricans are people too, Bushi. :(

  2. Detailed information about the event can be found here.    The following is a summary of the event dates, locations, and prizes:     Event Timeline     Team League 2015 Dates and Locations     Prizes     Worth noting that the event page marks the official announcement of the Royal Paladin Deck Construction rule of only being allowed to use 4 Blaster Darks.
  3. Sorry, double post. Will edit when there's new results.
  4. 1st Sukacat VGCS   Format: Team Tournament   141 Participants (47 Teams)   Winners Forerunner: Shou - Seekers Midfighter: Ryo - Tsukuyomi Captain: Kaiji - DOTX   Runner-Up Forerunner: Nova Grappler (Victor/Raizer) Midfighter: DOTX Captain: Oracle Think Tank (Susanoo/Mille Feuille)     Clan Distribution:   37 Kagero (34 Overlord, 2 Perdition, 1 Nouvelle) 32 Royal Paladin (22 Jewel Knight/Thing Saver, 8 Seekers, 1 Pendragon/Thing Saver, 1 Ezzell) 23 Oracle Think Tank (13 CoCo/Susanoo, 5 Gelee/Susanoo, 2 Tsukuyomi, 2 Amaterasu/Susanoo, 1 Mille Feuille/Susanoo) 20 Nova Grappler (14 Victor/Raizer, 5 Blau, 1 Blau/Raizer) 10 Shadow Paladin (Revengers) 4 Dimension Police 3 Gear Chronicle 3 Neo Nectar (Musketeers) 2 Granblue (1 BR Legion, 1 Legion) 1 Genesis 1 Tachikaze (Ancient Dragon) 1 Link Joker (Glendios) 1 Spike Brothers 1 Pale Moon (Silver Thorn) 1 Great Nature (Legion) 1 Megacolony
  5. FC2014 World Finals Top 3 Decklists   __________   1st Akita VGCS Top 8 Decklists   1st: Seekers   4 Seeker, Thing Saver Dragon 2 Seeker, Sacred Wingal 1 Light Source Seeker, Alfred Exiv 1 Sacred Beast Seeker, Claude   4 Blaster Blade Seeker 4 Full Bloom Seeker, Cerdic 4 Great Crossbow Seeker, Gildas   4 Holy Knight Guardian (PGG) 3 Good Faith Seeker, Cynric 3 Laurel Knight, Cycirlz 2 Flail Seeker, Isbuzzard 1 Sacred Wielding Seeker, Octavius   FV: Advance Party Seeker, File 7 Crit 5 Draw (4 Margal) 4 Heal   4 Divine Sacred Dragon, Saint Blow Dragon 2 Shrouded Divine Knight, Gablade 2 Miracle Element, Atmos   ----------   2nd: Revengers   4 Illusionary Revenger, Mordred Phantom 4 Revenger, Phantom Blaster "Abyss"   4 Fighting Spirit Revenger, Macart 4 Blaster Dark Revenger "Abyss" 4 Blaster Dark Revenger   4 Dark Revenger, Mac Lir (PG) 4 Barrier Troop Revenger, Dorint 3 Transient Revenger, Masquerade 2 Black-winged Swordbreaker   FV: Judgebau Revenger 8 Crit 4 Draw 4 Heal   3 Heat Element, Magum 3 Miracle Element, Atmos 2 Snow Element, Blizza   ----------   3rd: SATAN - Oracle Think Tank   4 Supreme Heavenly Battle Deity, Susanoo 2 Goddess of the Treasured Mirror, Ohirume 2 CEO Amaterasu   4 Battle Sister, Tart 4 Silent Tom 3 Oracle Agent, Royce   4 Mediator, Amenosagiri (PGG) 4 Divine Sword, Amenomurakumo 4 Shrine Guard, Tsunagai 2 Battle Sister, Lemonade   FV: Shrine Guard, Hahiki 12 Crit (4 Psychic Bird) 4 Heal   4 Sword Deity of Thunder, Takemikazuchi 3 Soaring Auspicious Beast, Qilin 1 Miracle Element, Atmos   ----------   4th: BB - Revengers   4 Revenger, Raging Form Dragon 3 Revenger, Phantom Blaster "Abyss" 1 Illusionary Revenger, Mordred Phantom   3 Blaster Dark Revenger "Abyss" 3 Blaster Dark Revenger 2 Wily Revenger, Mana 1 Fighting Spirit Revenger, Macart 1 Nullity Revenger, Masquerade 1 Revenger, Bloodmaster   4 Dark Revenger, Mac Lir (PG) 3 Barrier Troop Revenger, Dorint 3 Transient Revenger, Masquerade 1 Sharp Point Revenger, Shadow Lancer 1 Revenger, Dark Bond Trumpeter 1 Black-winged Swordbreaker   FV: Judgebau Revenger 9 Crit 3 Draw 4 Heal   4 Heat Element, Magum 3 Miracle Element, Atmos 1 Snow Element, Blizza   ----------   5th: Yutto - DOTX   4 Dragonic Overlord "The X" 3 Dragonic Overlord the End 2 Perdition Emperor Dragon, Dragonic Overlord the Great   4 Dragonic Burnout 4 Burning Horn Dragon 3 Perdition Dragon, Dragonic Neoflame   4 Protect Orb Dragon (PGG) 4 Dragon Monk, Gojo 4 Calamity Tower Wyvern 1 Lava Flow Dragon   FV: Red Pulse Dracokid 7 Crit 5 Draw (3 Gatling, 2 Artpique) 4 Heal   4 Imperial Flame Dragon King, Root Flare Dragon 3 Divine Dragon Knight, Mahmoud 1 Miracle Element, Atmos   ----------   6th: Althea - DOTX   4 Dragonic Overlord "The X" 3 Dragonic Overlord the End 2 Perdition Emperor Dragon, Dragonic Overlord the Great   4 Dragonic Burnout 4 Burning Horn Dragon 3 Perdition Dragon, Dragonic Neoflame   4 Protect Orb Dragon (PGG) 3 Dragon Monk, Gojo 3 Calamity Tower Wyvern 3 Lava Flow Dragon   FV: Red Pulse Dracokid 7 Crit 5 Draw (3 Artpique, 2 Gatling) 4 Heal   4 Imperial Flame Dragon King, Root Flare Dragon 2 Divine Dragon Knight, Mahmoud 2 Miracle Element, Atmos   ----------   7th: KikuRin - DOTX   4 Dragonic Overlord "The X" 3 Dragonic Overlord the End 2 Perdition Emperor Dragon, Dragonic Overlord the Great   4 Dragonic Burnout 4 Burning Horn Dragon 3 Perdition Dragon, Dragonic Neoflame   4 Protect Orb Dragon (PGG) 4 Lava Flow Dragon 3 Calamity Tower Wyvern 3 Flame of Strength, Aetniki   FV: Red Pulse Dracokid 7 Crit 5 Draw (4 Gatling, 1 Artpique) 4 Heal   4 Imperial Flame Dragon King, Root Flare Dragon 2 Divine Dragon Knight, Mahmoud 2 Miracle Element, Atmos   ----------   8th: Urabe - Musketeers   4 Lycoris Musketeer, Vera   4 Cherry Blossom Musketeer, Augusto 4 Pansy Musketeer, Sylvia 3 Lycoris Musketeer, Saul 3 Lily of the Valley Musketeer, Kaivant   4 Moth Orchid Musketeer, Christie (QW) 4 Water Lily Musketeer, Ruth 4 Dandelion Musketeer, Mirkka 3 Lily of the Valley Musketeer, Rebecca   FV: Maiden of Physalis 4 Blue Rose Musketeer, Ernest 8 Crit 4 Heal   4 Miracle Element, Atmos 2 Snow Element, Blizza 1 Heat Element, Magum 1 Harmonics Messiah   __________   2nd Sakura VGCS - February 22   __________   3rd Brave Cup VGCS - February 28   The Top 4 is rewarded with one of two custom mat designs:         In addition, the following custom mats can be purchased at the tournament area:        
  6. World Championship 2014   Winner: Japan with DOTX Runner-Up: Australia with Perdition (DOTG/Dragonewt)   3rd Place: Singapore with Altomile/Thing Saver 4th Place: Taiwan with DOTX   World Deck Distribution:   6 Kagero (5 DOTX, 1 DOTG/Dragonewt) 2 Royal Paladin (Seekers: 1 Wingal/Thing Saver, 1 Altomile/Thing Saver)     1st Akita VGCS   48 Participants   1st - Seekers 2nd - Revengers 3rd - Oracle Think Tank 4th - Revengers   Top 8:   3 Kagero 2 Shadow Paladin 1 Royal Paladin 1 Oracle Think Tank 1 Neo Nectar   Top 16:   6 Kagero 3 Royal Paladin 2 Shadow Paladin 2 Nova Grappler 2 Oracle Think Tank 1 Neo Nectar   Clan Distribution:   11 Kagero 10 Royal Paladin 6 Nova Grappler 3 Oracle Think Tank 3 Shadow Paladin 3 Gold Paladin 3 Neo Nectar 2 Link Joker 2 Gear Chronicle 1 Murakumo 1 Spike Brothers 1 Bermuda Triangle 1 Aqua Force 1 Great Nature     Kyoto Joker Cup VGCS - February 11
  7. English World Championship 2014   Winner: Asia-Oceania Representative, Fajar Muttaqien with Seekers  Runner-Up: North America Representative, Kevin Elijah Cho with Seekers   Decklists here.   3rd Place: Asia-Oceania Representative, Chow Yee Shean with Seekers 4th Place: Europe Representative, Danny Katt with Revengers   Decklists here.   Deck Distribution:   5 Royal Paladin  2 Shadow Paladin  1 Gold Paladin  1 Link Joker
  8. Two new Neo Nectars revealed as card of the day.    Much as Neo Nectars are about sprouting same name units, there are also those who "grow up" into a bigger unit that sprouts multiple units of the lower grade.    The Gene line were the predecessors of this style back in BT05, that was later brought back through the Cherry Maidens in BT14. Now we have yet another iteration of the effect with these two new units in the form of Generation Breaks:     Trifle Knight, Marehope G1/Neo Nectar/Bioroid/Power 7000/Shield 5000 ACT [RC] GB1: [Put this unit on top of your deck] Search your deck for up to one card named "Trifle Knight, Maredream", call it RC, and shuffle your deck.     Trifle Knight, Maredream G2/Neo Nectar/Bioroid/Power 9000/Shield 5000 AUTO [RC] GB1: [CB1 & SB1 & Put this unit on top of your deck] At the end of your turn, you may pay the cost. If you do, search your deck for up to two cards named "Trifle Knight, Marehope", call them to separate RC, and shuffle your deck.
  9. Fighter's Climax 2014 National Finals   Winner: DOTX Runner-Up: DOTX Dr. O Award: Seekers
  10. New Year's break is over and so card of the day has resumed with its spoilers. Starting with two new cards for Maelstrom:     Blue Storm Marine General, Despina G0/Aqua Force/Aquaroid/Power 4000/Shield 10000/Critical Trigger AUTO [RC]: When this unit boosts a vanguard with "Maelstrom" in its card name, if it is the fourth battle of that turn or more, until end of that battle, your opponent cannot call grade 0 card from hand to GC, at the end of that battle, return this unit to your deck, and shuffle your deck.   You read that right. This + Glory Maelstrom = they can't guard with anything from hand.   The design is intentional as it is noted by the words from R&D on the card of the day page.       Blue Storm Soldier, Rascal Sweeper G2/Aqua Force/Aquaroid/Power 9000/Shield 5000 AUTO [RC]: When this unit attacks, if you have a vanguard with "Maelstrom" in its card name, this unit gets Power +2000 until end of that battle. AUTO [RC]: At the end of the battle that this unit attacked a vanguard, if you have a vanguard with "Maelstrom" in its card name, and if it is the first battle of that turn, choose another of your rear-guards in the same column as this unit, and exchange positions with this unit. (The state of the card does not change)   A straight-up better Basil for Maelstrom.
  11.   Touya uploaded the finals to the Vanguardus channel.
  12. Fighter's Climax National Finals   Winner: Tokyo (DOTX) Runner-Up: Kanazawa (DOTX)   Top 4 Representatives:   Tokyo (DOTX) Okayama (DOTX) Nagoya (DOTX) Kanazawa (DOTX)   Each deck had a different number of Lava Flow Dragons. The Tokyo and Kanazawa decks used DOTG.   District Representative Clan Distribution:   4 Kagero 3 Royal Paladin 1 Unknown   The event was broadcasted live.
  13. 5th Kansai VGCS   Team Format   Winner   A: Sora - OTT Stride (Ohirume/Susanoo)    (1 card missing from this decklist)   4 Supreme Heavenly Battle Deity, Susanoo 2 Goddess of the Treasured Mirror, Ohirume 2 CEO Amaterasu   4 Battle Sister, Tart 4 Silent Tom 3 Oracle Agent, Royce   4 Mediator, Amenosagiri (PGG) 4 Divine Sword, Amenomurakumo 3 Oracle Guardian, Gemini 1 Shrine Guard, Tsunagai 1 Battle Sister, Lemonade   FV: Shrine Guard, Hahiki 12 Crit (4 Psychic Bird) 4 Heal   4 Sword Deity of Thunder, Takemikazuchi 3 Soaring Auspicious Beast, Qilin 1 Miracle Element, Atmos   B: Kita - Nova Stride (Victor/Mega-flare)   4 Super Extreme Battler, Victor 3 Ultimate Raizer Mega-flare   4 Extreme Battler, Sazanda 4 White Hank 2 Extreme Battler, Ganzack 2 Ultimate Raizer Dual-flare   4 Lady Cyclone (PGG) 4 Extreme Battler, Arasheed 2 Clay-doll Mechanic 2 Energy Charger   FV: Transmigrating Evolution, Miraioh 2 Cat Butler 6 Crit (4 Red Lightning) 6 Draw 4 Heal   4 Meteor Kaiser, Vict Plasma 3 Meteor Kaiser, Vict Ten 1 Miracle Element, Atmos   C: Kurokuro - DOTX   4 Dragonic Overlord "The X" 3 Dragonic Overlord the End 2 Perdition Emperor Dragon, Dragonic Overlord the Great   4 Dragonic Burnout 4 Burning Horn Dragon 3 Perdition Dragon, Dragonic Neoflame   4 Protect Orb Dragon (PGG) 4 Dragon Monk, Gojo 3 Calamity Tower Wyvern 1 Lizard Soldier, Grom   FV: Red Pulse Dracokid 1 Lizard Soldier, Conroe 6 Crit 6 Draw (3 Gatling, 3 Artpique) 4 Heal   No G Zone   ----------   Runner-Up   A: ask - Nova Stride (Blaukluger/Victor)   4 Galaxy Blaukluger 2 Super Extreme Battler, Victor   4 Blaukluger 4 Mars Blaukluger 3 Jupiter Blaukluger   4 Lady Cyclone (PGG) 4 Extreme Battler, Arasheed 4 Clay-doll Mechanic 1 Flower Ray Leprechaun   2 Morgenrot 2 Cat Butler 8 Crit (4 Red Lightning) 4 Draw 4 Heal   4 Meteor Kaiser, Vict Plasma 3 Meteor Kaiser, Vict Ten 1 Miracle Element, Atmos   B: Usa - Seekers   4 Seeker, Thing Saver Dragon 2 Sacred Beast Seeker, Claude 1 Seeker, Sacred Wingal   4 Blaster Blade Seeker 4 Full Bloom Seeker, Cerdic 2 Great Crossbow Seeker, Gildas 2 Knight of Twin Sword   4 Holy Knight Guardian (PGG) 4 Laurel Knight, Cycirlz 4 Good Faith Seeker, Cynric 2 Flail Seeker, Isbuzzard   FV: Advance Party Seeker, File 8 Crit 4 Margal 4 Heal (Jewel Knight Trigs)   4 Divine Sacred Dragon, Saint Blow Dragon 2 Shrouded Divine Knight, Gablade 2 Miracle Element, Atmos   C: Birdman - DOTX   4 Dragonic Overlord "The X" 3 Dragonic Overlord the End 2 Perdition Emperor Dragon, Dragonic Overlord the Great   4 Dragonic Burnout 4 Burning Horn Dragon 3 Perdition Dragon, Dragonic Neoflame   4 Protect Orb Dragon (PGG) 4 Calamity Tower Wyvern 3 Dragon Monk, Gojo 2 Violence Horn Dragon   FV: Red Pulse Dracokid 7 Crit 5 Draw (4 Gatling, 1 Artpique) 4 Heal   No G Zone   ----------   3rd Place   A: Kimuti - Seekers   4 Seeker, Thing Saver Dragon 1 Sacred Beast Seeker, Claudas 1 Seeker, Sacred Wingal 1 Knight of Blue Heavens, Altomile   4 Blaster Blade Seeker 4 Full Bloom Seeker, Cerdic 2 Great Crossbow Seeker, Gildas 2 Knight of Twin Sword   4 Holy Knight Guardian (PGG) 4 Laurel Knight, Cycirlz 4 Good Faith Seeker, Cynric 2 Flail Seeker, Isbuzzard   FV: Advance Party Seeker, File 8 Crit 4 Margal 4 Heal   4 Divine Sacred Dragon, Saint Blow Dragon 3 Shrouded Divine Knight, Gablade 1 Miracle Element, Atmos   B: Sakura - OTT Stride (Jelly/Mille Feuille/Susanoo)   4 Supreme Heavenly Battle Deity, Susanoo 1 Battle Sister, Jelly 1 Battle Sister, Mille Feuille   4 Oracle Agent, Royce 4 Silent Tom 2 Diviner, Kuroikazuchi 1 Battle Sister, Pudding   4 Mediator, Amenosagiri (PGG) 4 Divine Sword, Amenomurakumo 4 Oracle Guardian, Gemini 2 Shrine Guard, Tsunagai 2 Battle Sister, Lemonade   FV: Shrine Guard, Hahiki 12 Crit (4 Psychic Bird) 4 Heal   4 Sword Deity of Thunder, Takemikazuchi 3 Soaring Auspicious Beast, Qilin 1 Miracle Element, Atmos   C: Night - Revengers   4 Revenger, Phantom Blaster "Abyss" 4 Illusionary Revenger, Mordred Phantom   4 Blaster Dark Revenger "Abyss" 4 Blaster Dark Revenger 4 Fighting Spirit Revenger, Macart   4 Dark Revenger, Mac Lir (PG) 4 Transient Revenger, Masquerade 3 Barrier Troop Revenger, Dorint 2 Black-winged Swordbreaker   FV: Judgebau Revenger 8 Crit 4 Draw 4 Heal (Revenger Trigs)   4 Heat Element, Magum 4 Miracle Element, Atmos
  14. Machida VGCS Top 8 Decklists    1st: Yumeto - Jewel Knight Seekers   4 Seeker, Thing Saver Dragon 3 Seeker, Sacred Wingal 1 Sacred Beast Seeker, Claude   4 Jewel Knight, Swordmy 4 Blaster Blade Seeker 2 Knight of Twin Sword 2 Full Bloom Seeker, Cerdic   4 Holy Knight Guardian (PGG) 4 Laurel Knight, Cycirlz  4 Stinging Jewel Knight, Shellie 1 Good Faith Seeker, Cynric   FV: Advance Party Seeker, File 8 Crit 4 Margal 4 Heal (Jewel Knight Trigs)   4 Divine Sacred Dragon, Saint Blow Dragon 3 Shrouded Divine Knight, Gablade 1 Miracle Element, Atmos   ----------   2nd: Tonkatsu - Tsukuyomi   4 Goddess of the Full Moon, Tsukuyomi 4 Supreme Heavenly Battle Deity, Susanoo   4 Goddess of the Half Moon, Tsukuyomi 4 Silent Tom 2 Battle Sister, Mocha   4 Mediator, Amenosagiri (PGG) 4 Goddess of the Crescent Moon, Tsukuyomi 4 Shrine Guard, Tsunagai 3 Luck Bird   FV: Godhawk, Ichibyoshi 12 Crit (4 Psychic Bird) 4 Heal   4 Sword Deity of Thunder, Takemikazuchi 3 Soaring Auspicious Beast, Qilin 1 Miracle Element, Atmos   ----------   3rd: Zero-sum - DOTX   4 Dragonic Overlord "The X" 3 Dragonic Overlord the End 1 Dragonic Blademaster   4 Dragonic Burnout 3 Burning Horn Dragon 2 Twilight Arrow Dragon 2 Perdition Dragon, Dragonic Neoflame   4 Protect Orb Dragon (PGG) 4 Lava Flow Dragon 4 Calamity Tower Wyvern 1 Dragon Monk, Gojo   FV: Red Pulse Dracokid 1 Lizard Soldier, Conroe 7 Crit 5 Draw (4 Gatling, 1 Artpique) 4 Heal   4 Imperial Flame Dragon King, Root Flare Dragon 2 Divine Dragon Knight, Mahmoud 2 Miracle Element, Atmos   ----------   4th: HiYuri - CoCo   4 Scarlet Witch, CoCo 4 Supreme Heavenly Battle Deity, Susanoo   4 Silent Tom 3 Diviner, Kuroikazuchi 3 Shrine Guard, Asuha 1 Battle Sister, Tart   4 Divine Sword, Amenomurakumo 3 Oracle Guardian, Gemini 3 Shrine Guard, Tsunagai 2 Tetra Magus (PG) 2 Battle Sister, Chocolat (PG)   FV: Little Witch, LuLu 13 Crit (4 Psychic Bird) 3 Heal   3 Soaring Auspicious Beast 2 Sword Deity of Thunder, Takemikazuchi 1 Harmonics Messiah 1 Heat Element, Magum 1 Miracle Element, Atmos   ----------   5th: Cygnus - Revengers   4 Illusionary Revenger, Mordred Phantom 4 Revenger, Phantom Blaster "Abyss"   4 Blaster Dark Revenger "Abyss" 4 Blaster Dark Revenger 2 Fighting Spirit Revenger, Macart 2 Wily Revenger, Mana   4 Dark Revenger, Mac Lir (PG) 4 Barrier Troop Revenger, Dorint 2 Transient Revenger, Masquerade 2 Witch of Nostrum, Arianrhod 1 Black-winged Swordbreaker   FV: Judgebau Revenger 8 Crit 4 Draw 4 Heal (Revenger Trigs)   4 Heat Element, Magum 4 Miracle Element, Atmos   ----------   6th: Soma - DOTX   4 Dragonic Overlord "The X" 3 Dragonic Overlord the End 2 Perdition Emperor Dragon, Dragonic Overlord the Great   4 Dragonic Burnout 4 Burning Horn Dragon 3 Perdition Dragon, Dragonic Neoflame   4 Protect Orb Dragon (PGG) 4 Calamity Tower Wyvern 2 Dragon Monk, Gojo 1 Violence Horn Dragon 1 Lava Flow Dragon   FV: Red Pulse Dracokid 6 Crit 6 Draw (4 Gatling, 2 Artpique) 4 Heal   4 Imperial Flame Dragon King, Root Flare Dragon 3 Divine Dragon Knight, Mahmoud 1 Miracle Element, Atmos   ----------   7th: Hanyu - Metalborgs   4 Metalborg, Sin Buster 2 Metalborg, Dryon   4 Metalborg, Ur Buster 4 Metalborg, Lionetter 3 Metalborg, Russell Blizzard   4 Metalborg, Mist Ghost 4 Metalborg, Black Doctor 3 Commander Laurel 2 Dimensional Robo, Daishield (PG) 2 Diamond Ace (PG) 1 Metalborg, Death Blade   FV: Metalborg, Black Boy 7 Crit 5 Draw 4 Heal   3 Harmonics Messiah 3 Miracle Element, Atmos   ----------   8th: Hideyuki - Blaukluger   4 Galaxy Blaukluger 4 Mond Blaukluger 1 Super Extreme Battler, Victor   4 Blaukluger 4 Mars Blaukluger 3 Jupiter Blaukluger   4 Blau Dunkelheit (PG) 4 Extreme Battler, Arasheed 3 Clay-doll Mechanic 2 Beast Deity, Frog Master   FV: Morgenrot 12 Crit (4 Red Lightning) 4 Heal   4 Meteor Kaiser, Vict Plasma 4 Meteor Kaiser, Vict Ten
  15. Here are the 7 promos that you can get as box toppers for G-BT02 boxes:     Great Nature - Taping Cat (reprint) Neo Nectar - Pansy Musketeer, Sylvia (reprint)   Divergence Dragon G3/Gear Chronicle/Gear Dragon/Power 11000 AUTO [VC] GB1: [CB1] When this unit's attack hits a vanguard, you may pay the cost. If you do, choose one of your opponent's grade 2 or less rear-guards, and your opponent puts it at the bottom of his or her deck. AUTO [VC]: During your turn, when your G unit Stride, choose one of your vanguards, and it gets Power +5000 until end of turn.     Couple Dagger Sailor G2/Aqua Force/Aquaroid/Power 9000/Shield 5000 AUTO [RC]: [CB1] When this unit attacks a vanguard, if it is the first battle of that turn, you may pay the cost. If you do, this unit gets Power +2000 until end of that battle, and at the end of that battle, choose another of your rear-guards in the same column as this unit, and exchange positions with this unit. (The state of the card does not change.)   Galloping Golden Knight, Campbell  G4/Gold Paladin/Human/Power 15000+ (Stride text here) AUTO [VC]: When this unit's attack hits a vanguard, look at five cards from the top of your deck, search for up to one card from among them, call it to RC, shuffle your deck, and that unit gets Power +2000 until end of turn. (G-BT03 preview promo)   Desert Gunner, Shouran G2/Narukami/Human/Power 9000/Shield 5000 AUTO [RC] GB1: When a card is put into the bind zone due to an effect from one of your cards, this unit gets Power +3000 until end of turn.   Knight of Sincerity G3/Royal Paladin/Human/Power 11000 AUTO [VC] GB1: [CB1] When this unit's attack hits a vanguard, you may pay the cost. If you do, search your deck for up to one grade 2 unit, call it to RC, and shuffle your deck. AUTO [VC]: During your turn, when your G unit Stride, choose one of your vanguards, and it gets Power +5000 until end of turn.